Fotbollsresor Tim Cup

TIM Cup, eller Coppa Italia som turneringen egentligen heter, är en fotbollsturnering för lagen i den italienska ligan. Med undantag för några längre avbrott – bland annat orsakade av det andra världskriget – så har denna turnering spelats ända sedan 1922, vilket gör den till en av de allra äldsta fotbollscuperna i världen.
Att vinna TIM Cup är nästan lika fint som att vinna Serie A. Men att vinna dubbeln – det vill säga både cupen och Serie A under en och samma säsong – är i italienarnas ögon något som snudd på ger laget i fråga gudastatus. Det är på något sätt övernaturligt och overkligt. Det är för övrigt bara fem lag som har fixat dubbeln. Juventus vann 1960 och 1995, Torino vann 1943, Napoli vann 1987, Lazio grejade dubbeln 2000 och Inter lyckades med samma bedrift 2006 och 2010.

Det lag som vinner TIM Cup får under nästkommande säsong bära en så kallad kokard på sina matchtröjor. Kokarden i fråga är rund och har samma färger som den italienska flaggan har. På så sätt står det klart för alla och envar att det är ett riktigt mästarlag som spelar på planen. Vill du se fotboll av högsta klass så ska du satsa på att lösa biljetter till TIM Cup.